"Hasta Değil... İNSAN"

 

Fizyolojik olarak yaşamımızın en temel gereksinimi olan zararlı maddelerin vücudumuzdan atılması, suni böbrek ile yapılacaktır. Oysa psikolojik olarak vücudumuzda ve çevremizde olanların tümü kendimizi bir diyaliz hastası olarak görmemize neden olacaktır.

 

İşte en önemli sorun da budur...

 

"Hasta" kelimesi bağımlılığı anlatır, yardım edilme ihtiyacını hissettirir. Eğer çevremizdekiler bizi hasta gibi görüyor ise, bu normal karşılanabilir. Ancak, eğer biz kendimizi "hasta" gibi görüyorsak, diyalizden beklentimizin de bir önemi kalmayacaktır.

 

Oysa diyalizin bize sağlayacağı en önemli yarar, normal yaşamımızı kendimizi iyi hissederek sürdürmektir. 

      SİZE DÜŞENLER 

Öncelikle soru sormaktan kaçınmayın. Hastalığınız hakkında doktorunuzdan, hemşirenizden ve diyetisyeninizden ne kadar çok bilgi alırsanız o kadar başarılı olursunuz. Unutmamak için sorularınızı küçük notlar halinde yazabilir ve diyalize gelirken bunları getirebilirsiniz. 

- Diyaliz doktorunuz dışında farklı branşlarda doktorlar hastalıklarınız için size yeni ilaç tedavileri verebilirler. Siz bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka diyaliz doktorunuz veya Nefroloğumuz ile görüşün. 

- Böbrek yetmezliği hayatınızı değiştirir, fakat sizin hayattan zevk alabilmeniz için yapabileceğiniz şeyler var. Hastalığınızın size getirdiklerini bilirseniz hastalığın hayatınızda yaptığı değişikliklerle daha kolay baş edersiniz. 

 

 

- Kullandığınız ilaçların bir listesini her zaman yanınızda taşıyın. 

- Diş sağlığı çoğu zaman ihmal edilen ve ertelenen bir konudur. Diyalize giriyor olmak çoğu zaman diş hekimlerince bile tereddüt edilen bir konudur. Diş sağlığınız ile ilgili bir girişim ve tedavi yapılmadan önce diş hekiminizi mutlaka diyaliz doktorunuzla görüştürünüz. 

- Alternatif tıp yöntemlerinin, akupunktur veya doğal bitkisel ürünlerin zararlı etkileri olabilir. Bu tip tedavilere başlamadan önce veya kullanıyorsanız mutlaka doktorunuzla bunu görüşün. 

- Pnömoni (zatürre) aşısı 5 yılda bir ve grip aşısı senede bir yapılmalıdır. Eğer B tipi sarılık geçirmediyseniz veya daha önce aşılanmadıysanız diyaliz doktorunuz sizi aşı programına alacaktır.